Close

Visiting Artists and Speakers

The Art Department hosts visiting artists and produces a speaker series that attracts students and faculty from all areas of the Claremont Colleges. In addition to lectures and workshops, these visitors often conduct studio visits with our senior studio art majors. Previous visitors have included: Diana Al-Hadid, Mark Bradford, Zackary Drucker, Kianga Ford, Andrea Fraser, Harry Gamboa Jr., Barbara Kruger, Carolee Schneemann, and Mario Ybarra Jr.

Working with the Art Department, the Williamson Gallery also invites alumnae in the arts to deliver lectures. The first in this series were Alison and Lezley Saar, whose talk coincided with an exhibition of their work.

The Scripps College Press hosts the Frederic W. Goudy Lecture Series, in which an artist or specialist in book arts is invited to give a workshop and lecture. The Art Department works in conjunction with other programs, departments, and colleges to bring a wide range of visiting artists and speakers to Claremont, and visual artists are also regularly included in The Humanities Institute programs. In addition, the Art Department organizes field-trips to see important exhibitions such as: Adrian Piper: A Retrospective, Wack! Art and the Feminist Revolution, and Diane Arbus: Revelations, just to name a few.

Past Visiting Artists and Speakers

2020-2021

  • Andrew Raftery (Book Arts/Printmaking)
  • Ashley Doughty (Book Arts/Graphic Design)
  • Aurora Berger (Photography)
  • Bill Barminski (Multidisciplinary Artist)
  • Candice Lin (Multidisciplinary Artist)
  • Claire Nettleton (Academic Curator)
  • Daniel Minter (Book Arts/Printmaking)
  • Delita Martin (Book Arts/Printmaking)
  • Edgar Arceneaux (Multidisciplinary Artist)
  • Emily Jacir (Multidisciplinary Artist)
  • Equitable Vitrines (Curators)
  • Gehard Demetz (Sculpture)
  • Ian Davis (Painting)
  • Jaklin Romine (Multidisciplinary Artist)
  • Janelle Washington (Book Arts/Papercutting)
  • Jerushia Graham (Book Arts/Papercutting/Papermaking)
  • Karolina Karlic (Photography)
  • Kaucylia Brooke (Multidisciplinary Artist)
  • Madeline Helland (Book Arts)
  • Marcia Reed (Book Arts/Curator)
  • Mason and Marcus Polk (Book Arts)
  • Mercedes Dorame (Multidisciplinary Artist)
  • Mike Arcega (Multidisciplinary Artist)
  • Moffat Takadiwa (Sculpture)
  • Nicholas Masterston / Forensic Architecture (Multidisciplinary Artist)
  • Nina Katchadourian (Multidisciplinary Artist)
  • Rose B. Simpson (Sculpture/Ceramics)
  • Shizu Saldamando (Drawing)
  • Shona Kitchen (Multidisciplinary Artist)
  • Stephanie Syjuco (Multidisciplinary Artist)
  • Susan Lowdermilk (Book Arts/Printmaking)
  • Yin Xiuzhen (Multidisciplinary Artist)
  • Zackary Drucker (Multidisciplinary Artist)

2019 – 2020

  • Alex Reed (Ceramic Designer)
  • Alisa Banks (Book Arts)
  • Allan DeSouza (Photography/Video)
  • Armando Minjarez (Artist, Designer/Community Organizer)
  • Daniela Lieja Quintanar (Curator)
  • Dustin Yager (Ceramics)
  • Johanna Breiding (Photography/Video)
  • Julie Orser (Video)
  • Mark Mahaffey (Printmaking)
  • Milano Chow (Drawing)
  • Mira Henry (Architecture)
  • Miranda Javid (Animation)
  • Ragen Moss (Sculpture)
  • Stephanie Sauer (Book Arts)
  • Sue Oehme (Printmaking)
  • Tonya Foster (Book Arts, Poetry)

2018 – 2019

  • Carole Frances Lung (Performance)
  • Christina West (Sculpture/Ceramics)
  • Hong Hong (Book Arts/Papermaking)
  • Tona Wilson (Book Arts/Painting)
  • Vesna Pavlovic (Photography)

2017 – 2018

  • Alison Petty Ragguette (Ceramics)
  • Anna Delgado (Multidisciplinary Artist)
  • Brittany Mojo (Ceramics)
  • Catherine Fairbanks (Ceramics)
  • Christian Tedeschi (Sculpture)
  • Ganzeer (Book Arts)
  • Georgie Flood (Multidisciplinary Artist)
  • Kari Marboe (Ceramics)
  • Katherine L. Ross (Sculpture/Ceramics)
  • Marco Rios (Video/Curator)
  • Radha Pandey (Book Arts/Papermaking)
  • Soo Shin (Multidisciplinary Artist)
  • Sue Oehme (Printmaking)

2016 – 2017

  • Andre Bradley (Book Arts/Photography)
  • Ariel Brice (Sculpture/Ceramics)
  • Arne Dietrich (Psychology/Creativity)
  • Carolina Caycedo (Multidisciplinary Artist)
  • Cassils (Performance/Sculpture)
  • Charlie Schneider (Sculpture/Ceramics)
  • Chris Kraus (Writer/Critic)
  • Chris Miller (Sculpture/Ceramics)
  • Esteban Pulido (Photography)
  • Helen Hester (Author)
  • Irene Chan (Book Arts/Multidisciplinary Artist)
  • J. Catherine Bebout (Printmaking)
  • Kat and Roger (Ceramics)
  • Kate Hampel (Multidisciplinary Artist)
  • Kristen Morgin (Sculpture/Ceramics)
  • Laura A. Wellen (Writer/Curator)
  • Louis Brawley (Painting/Drawing)
  • Michael Arcega (Sculpture)
  • Nikki Renee Anderson (Ceramics)
  • Omar Kholeif (Writer/Curator)
  • Packard Jennings (Multidisciplinary Artist)
  • Radha Pandey (Book Arts, Papermaking)
  • Sita Bhaumik (Multidisciplinary Artist)
  • Steve Daly (Sculpture)
  • Sue McNally (Painting/Drawing)
  • Sue Oehme (Printmaking)
  • Thomas Muller (Sculpture/Ceramics)

2014 – 2015

  • Bernice Ficek-Swenson (Printmaking)
  • Carolee Schneemann (Performance)
  • Joan Pearlman (Painting/Video)
  • Julie Mellby (Book Arts/Curator)
  • Julio Cesar Morales (Drawing)
  • Linda Lopez (Ceramics)
  • Rita Robillard (Printmaking)
  • Robert Saunders (Book Arts/Typography)
  • Steve Rowell (Video)
  • Yong Soon Min (Multidisciplinary Artist)

2013 – 2014

  • Adele Horne (Filmmaker)
  • Arden Alger (Lighting Workshop)
  • Barbara Robertson (Digital Animation)
  • Bernice Ficek-Swenson (Printmaking)
  • John Risseeuw (Book Arts/Papermaking)
  • Rita Robillard (Printmaking)
  • Stacey Davies (Writer)
  • Warren Lehrer (Book Arts/Writer)
  • Zackary Drucker (Multidisciplinary Artist)

2012 – 2013

  • Carolina Miranda (Critic)
  • Clif Meador (Book Arts/Photography)
  • Laura Bouza (Filmmaker)
  • Mary Kay Duggan (Book Arts)
  • Ohie Toshio (Book Arts)
  • Stacey Davies (Writer)

2011 – 2012

  • Amber Hickey (Author)
  • Amie Williams (Filmmaker)
  • Aurore Chabot (Ceramics)
  • Charles Long (Sculpture)
  • Diana Al-Hadid (Sculpture and Drawing)
  • Jonathan Bloom (Book Arts)
  • Kayono (Manga)
  • Lyn Goldfarb (Filmmaker)
  • Martin Kersels (Sculpture/Performance)
  • Michael Jones Mckean (Sculpture)
  • Primoz Novak and Nika Oblak (Multidisciplinary Artist)
  • Sarah Daleiden (Multidisciplinary Artist)
  • Sheila Blair (Book Arts)

2010 – 2011

  • Alyse Emdur (Multidisciplinary Artist)
  • Andrea Fraser (Performance)
  • Dorit Cypis (Multidisciplinary Artist)
  • Florencio Zavala (New Media)
  • Harry Gamboa Jr. (Photography)
  • Jonas Becker (Multidisciplinary Artist)
  • Kathleen Walkup (Book Arts)
  • Kori Newkirk (Multidisciplinary Artist)
  • Vincent Ramos (Multidisciplinary Artist)
  • Zoe Crosher (Photography)

2009 – 2010

  • Carlee Fernandez (Sculpture)
  • Charlie White (Photography)
  • Dont Rhine (Sound Art)
  • Franzie Weldgen (Painting)
  • Karen Atkinson (Workshop)
  • Kori Newkirk (Multidisciplinary Artist)
  • Vincent Ramos (Multidisciplinary Artist)
  • Zoe Crosher (Photography)

2008 – 2009

  • Allison Petty Ragguette (Ceramics)
  • Anders Ruhwald (Ceramics)
  • Byron Kim (Painting)
  • CamLab (Multidisciplinary Artists)
  • Haven Lin-Kirk (Graphic Design)
  • Kelly Sears (Video)
  • Kianga Ford (Multidisciplinary Artist)
  • Liz Glynn (Sculpture/Installation)
  • Margaret Morgan (Multidisciplinary Artist)
  • Ron King & Sam Winston (Book Arts)
  • Sherin Guirguis (Painting)
  • Stephanie Hutin (Animation)
  • Susan Joy Share (Book Arts)
  • Vera Brunner-Sung (Video)
  • Walead Beshty (Photography)

2007 – 2008

  • Charles Krafft (Ceramics)
  • Harriet Bart (Book Arts)
  • Holly Willis (Writer)
  • Karen Atkinson (Multidisciplinary Artist)
  • Natalie Bookchin (Video/New Media)
  • Patrick Holbrook (Video)
  • Suzanne Moore (Book Arts)
  • Tamsie Ringler (Sculpture/Installation)

2006 – 2007

  • Aram Moshayedi (Art Historian/Curator)
  • Io Palmer (Multidisciplinary Artist)
  • Joyce Cambell (Photography)
  • Juli Carson (Art Historian/Curator)
  • Julia Meltzer & David Thorne (Video)
  • Kelly Barrie (Photography)
  • Kori Newkirk (Multidisciplinary Artist)

2004 – 2005

  • Anayansi Prado (Filmmaker)
  • Beth Bird (Filmmaker)
  • Catherine Lord (Author/Multidisciplinary Artist)
  • Coco Fusco (Performance Art)
  • Daniel Martinez (Multidisciplinary Artist)
  • David Joselit (Art Historian)
  • David Levi Strauss (Photography)
  • Deb Ellis (Filmmaker)
  • Glenn Ligon (Conceptual Artist)
  • Greg Sholette (Multidisciplinary Artist/Writer)
  • Joyce Kohl (Ceramics)
  • Kaucyila Brooke (Multidisciplinary Artist)
  • Richard Shaw (Ceramics)
  • Sharon Lockhart (Photography/Video)

2003 – 2004

  • Barbara Robertson (Printmaking)
  • Karen Koblitz (Ceramics)
  • Mario Ybarra Jr. (Multidisciplinary Artist)

2002 – 2003

  • Ann Page (Ceramics)
  • Brad Miller (Ceramics)
  • Cathy Davies (New Media)
  • Eric Loyer (New Media)
  • Jeanne Finley (Video/New Media)
  • Jennifer & Kevin McCoy (Video/New Media)
  • Jessica Rath (Sculpture/Installation/Performance)
  • Lili Bezner
  • Linda King (Drawing/Installation)
  • Lynn Sachs (Video)
  • Mark Bradford (Painting)
  • Mildred Howard (Sculpture)
  • Nguyen Tan Hoang (Video)
  • Nils Norman (Multidisciplinary Artist)
  • Pae White (Multidisciplinary Artist)
  • Peter Plagens (Art Critic)
  • Simon Leung (Multidisciplinary Artist)
  • Steven Nelson (Art Historian/Curator)
  • Sue Taylor (Art Historian/Curator)
  • Terry Wolverton (Writer)

2001 – 2002

  • Amy Ellingson (Painting)
  • Anayansi Prado (Video)
  • Critical Art Ensemble (Multidisciplinary collective)
  • James Shackelford (Engineer)
  • Jessica Irish (New Media)
  • Lincoln Tobier (Multidisciplinary Artist)
  • Marc Herbst (Video/Publishing)
  • Michael Lobel (Art Historian/Curator)
  • Mildred Howard (Multidisciplinary Artist)
  • Sarah Whiting (Architecture)
  • Susan Chorpenning (Sculpture/Installation)
  • Vince Golveo (Multidisciplinary Artist)

2000 – 2001

  • Annetta Kapon (Multidisciplinary Artist)
  • Barbara Kruger (Multidisciplinary Artist)
  • Carol Gehring (Video)
  • Charles LaBelle (Painting/Drawing)
  • Cornelia Sollfrank (New Media)
  • Mark Burns (Ceramics)
  • Ricardo Dominguez (New Media)
  • Timothy Druckrey (Curator)
  • William Lebeda (Video/New Media)

1999 – 2000

  • Adriene Jenik (New Media)
  • Deborah Bright (Photography)
  • Jody Zellen (New Media)
  • Leslie Bostrom (Painting)
  • Nancy Buchanan (Video/New Media)
  • Richard Notkin (Ceramics)
  • RTMark (New Media)
  • Shu Lea Cheang (Video/New Media)

1996 – 1997

  • Kim Abeles (Multidisciplinary Artist)
  • Sheree Rose (Photography, Performance)