Guest Artists and Choreographers

Guest Artists are those artists who have been invited to teach master classes, perform, and/or choreograph pieces for Scripps concerts. Following is a partial list of recent guest artists.

*Starred* names indicate those who have taught master classes as well as performed at Scripps, either as a soloist or with their dance companies.

Patrick Alcedo Philippine Folk Dance   (2002)
Leela Alaniz Brazilian Dance   (2000)
 Chloe Arnold  Rhythm and Tap Workshop   (2013)
Idalberto Bandera Afro-Cuban Dance Workshop   (1999)
Ruth Barnes Improv/Choreography Workshop   (2002)
 Mestre Batata  Capoeira Workshop   (2009)
Ramaa Bharadvaj Bharata Natyam   (2014)
Larry Billman Stage Dance Captured on Film    (2003)
 Alice Bloch  Duncan Workshop   (2012)
 Sharon Bridgforth  Masterclass – Theatrical Jazz   (2008)
Art Bridgman* Dance and Video Workshop   (2015)
 Janis Brenner  Technique and Improvisation   (2014)
 Kathryn Cass  Dance Therapy   (2008)
 Liz Casebolt  Modern and Experimental Choreographer (2011)
Debra Christie Modern Dance   (2006)
 Nicole Clarke SC’04  Modern Dance   (2006)
Hassan Christopher * Post-Hip Hop Dance   (2009)
Maire Clerkin Irish Dance   (2004)
 Eileen Cooley  Lighting for Dance Workshop   (2014)
 Andrea Cordova-Caddes SC’03  Mat Pilates   (2013)
 Julia Cost SC’09  Performance & Choreography Workshop   (2013)
Lynn Dally * Tap Skills   (2008)
 Darcia Dexter  Feldenkrais   (2013)
Ruby Pikake Hoku Dichirico Hula   (2001)
 Patrick Doran-Sheeran  Music for Dance   (2011)
Heidi Duckler  Collage Dance Theatre   (2009)
Jamie Elmer Helios Repertory   (2001)
Laura Everling  (2003)
 Katy Felsinger  Choreography Workshop   (2013)
Jennifer Fisher Writing about Dance   (2008)
Simone Forti Dance Improvisation and Exploration   (1999)
 Elizabeth Gallagher SC’07  Irish Dance   (2007)
Rosanna Gamson* Dance Composition   (2000)
Judy Gantz Siegel “Gantz Stretch” with Therabands   (1999)
 Sheetal Gandhi *  Cultural Polyrhythms   (2014)
Maria Gillespie Capturing Momentum, Softening Gravity   (2003)
Heather Gillette  Laban/Bartenieff   (2005)
Stephanie Gilliland* Contemporary Dance Techniques   (2006)
 Joan Giroux  Egoscue Method   (2014)
Anthony Gongora* Improvisation   (2000)
 Brenda Dixon Gottschild  Author, Performer, Choreographer   (2012)
Ed Groff Laban-based Approaches to Dance Creativity   (2004)
 Maya Guice SC’12  Tap  (2013) Arts Administration  (2014)
Peggy Hackney Dancing Your Inner Spirit   (2003)
Maha Haddad A Moving Journey to the Middle East   (2004)
 Chad Michael Hall  Sound Designer, Modern Technique   (2008)
 Ryan Heffington  Costuming for Dance   (2009)
Bonnie Oda Homsey Graham Technique   (1998)
Rhodessa Jones  Medea Project, Performance Artist   (2005)
 David Karagianis  Composer, Sound Designer, Musician   (2008)
Mary Ann Kellogg Dancer/ Choreographer Jack Cole   (2004)
Sharon Kinney Dance for the Camera   (2000)
Regina Klenjoski* Modern Technique based on Release Style   (2011)
Marissa Labog SC’99 Break Dance, Hip Hop   (2009)
Kin Lam Tai Chi   (1999)
 Warren Lamb  Laban Movement Analysis   (2012)
 Heidi Latsky Dance Company  Gimp (Contemporary Dance & Theater)   (2010)
 Janet Lester  Introduction to Dance Therapy   (2009)
 Rachael Lincoln  Movement Workshop   (2009)
 Nancy Linsley  Feldenkrais   (2010)
Loretta Livingston* Thinking, Moving, Seeing like a Choreographer   (1999)
Lisa Lock Technique/Composition   (2005)
Susan Lovell Movement Therapy   (2011)
Arianne MacBean  Dance Moving Forward Festival   (2002)
Luis Lara Malvacías  Dance, Visual Arts, New Media   (2005)
 Nicole Mandell SC’04  Modern Dance   (2011)
 David Marchant  Performance – Practicing Presence   (2008)
 Victoria Marks  Improv/Composition   (2014)
Nina Martin Improvisation   (2000)
Liz Maxwell Laura Dean Repertory   (2008)
Emily Mayne Rhythm and Musicality for Dancers   (2003)
Jeff McMahon Body Talk
Ray McNamara Body Music for Dancers   (2014)
Kitty McNamee Choreography Workshop   (2009)
 Melissa Michaels  Five Rhythms Workshop   (2013)
Jennifer Miller* Basic Circus Technique   (1999)
Laila Del Monte Flamenco   (2001)
Sasi Nair Indian Dance   (2003)
Sachiye Nakano Feldenkrais Method®   (2002)
Jeremy Nelson  Contemporary Dance   (2005)
Jamie Nichols Modern Jazz Technique   (2003)
Douglas Nielsen Movement and Partnering   (2005)
Oguri Butoh   (2013)
Laura Osweiler (Amara) Belly Dance   (2000)
 Erin Owen SC’99  Guest Artist Residency   (2010)
Myrna Packer* Dance and Video Workshop   (2015)
Dara Paprock Video and Dance   (1999)
Ruth Parker Teaching Creative Movement to Children   (2002)
Donna Place Foot, Back and Hip Workshops   (2000)
Claire Porter* Movement and Text   (2006)
 Molly Rogers* SC’05  Performance/Choreography   (2011)
 Shirley Robbins  Alexander Technique   (2007)
Amen Santo Capoeira   (1998)
Karen Schaffman Contact Improvisation   (2001)
Anthony Shay Iranian Dance   (2002)
 Joel Smith  Modern & Experimental Choreographer   (2011)
Dawn Stoppiello* Improvisation   (2000)
Emma Lewis Thomas Wigman Technique and Repertory  (1998)
Linda Tomko Baroque Dance   (1997)
Karoun Tootikian Denishawn Technique and Repertory   (1998)
Mark Uranker Music for Dance   (2000)
Wendy Uyeda Denishawn Technique and Repertory   (1998)
John Vaughan Musical Theatre   (2001)
 Vox Dance Theatre  Performance   (2012)
Ron Wagner  Rhythm and Musicality   (2003)
Shel Wagner Contact Improvisation   (2003)
Diane Woodward Musical Theatre   (2001)
Bill Young Contact Improv/Repertory   (2007)
Cheng-Chieh Yu  Yu Dance Theatre/Choreographer   (2005)
Frances Zapella Pilates Technique   (1999)